palkki

Tänä vuonna on myönnetty jo neljä Talonpoikaiskulttuurisäätiön perinteisen rakentamistavan kunniakilpeä. Kilven esittäjä voi olla esimerkiksi seura, yhdistys tai kunta, ja luonnollisesti myös kohteen omistaja.

Loimaalla sijaitsevalle Sosin tilalle kilpi myönnettiin Loimaa-Seuran esityksestä ja se naulattiin tilan päärakennuksen seinään kesäkuussa järjestetyssä naulaustilaisuudessa. Sääksmäki-seuran esityksestä myönnettiin kilvet Kalliosyrjän mäkituvalle, maatalousyhtymä Haukilan kartanolle sekä Liuttulan kartanolle. Kilvet luovutettiin omistajille heinäkuussa perinteisissä Sääksmäki-seuran iltamissa.

Tuoreiden kunniakilpikohteiden esittelyt löytyvät Maaseuturakentamisen helmiä -blogistamme.

Talonpoikaiskulttuurisäätiö | PL510 | 00101 Helsinki | Puhelin: 050 379 7471 | Sähköposti: maija.maki(at)tpks.fi | tietosuojaseloste | Kotisivut: Sivustamo Oy

Ylös